به گزارش میثاق نیوز و روابط عمومی ارتش، امیر دریادار حبیب الله سیاری، معاون هماهنگ کننده ارتش در این گردهمایی گفت: برای بهره گیری از دریاها باید تفکر و سیاست‌های کشوری را از خط مشی‌های برّی به سیاست‌های بحری تغییر جهت دهیم.
معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به تاکیدات فرماندهی معظم کل قوا مبنی بر حرکت به سوی دریاها و بهره برداری از آن، گفت: دریا دارای منابع عظیم انرژی و ثروت فزاینده است؛ دشمنان همواره تلاش کردند تا ما را از دریاها دور کنند تا در واقع از منابع قدرت و ثروت دور بمانیم.
امیر دریادارسیاری افزود: کشور ایران از گذشته‌های دور دارای تمدن دریایی بوده است بنابراین امروز باید به سمت احیای تمدن دریایی و ترویج فرهنگ دریایی حرکت کنیم چرا که موفقیت در پرتو رسیدن به این دو موضوع مهم شکل می گیرد.
وی ادامه داد: اگر ما با دیگران کاری نداشته باشیم، کشورهای استکباری و قدرت‌های فرامنطقه ای با ما و منطقه خلیج فارس کار خواهند داشت بنابراین باید قدرتمند باشیم.
دریادار سیاری یادآور شد: در صورتی دشمنان در منطقه ناکام خواهند ماند که ما قدرتمند باشیم و بتوانیم امنیت را در منطقه خودمان تامین کنیم؛ که اگر اینطور باشد در واقع می توانیم از ظرفیت‌های منطقه ای خود نیز بهره کافی را ببریم در غیر اینصورت دشمن از ظرفیت‌های منطقه‌ای ما استفاده خواهد کرد.
معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به دستاوردهای نیروی دریایی ارتش در طول چهار دهه گذشته، گفت: یکی از دستاوردهای نیروی دریایی احیای کلمه «مکران» است؛ این کلمه پیش از این اصلاً مطرح نبود؛ اما امروز سخنرانان، اساتید، سیاستمداران از سواحل مکران سخن می‌گویند و این واژه وارد ادبیات جغرافیایی ما شده است.
وی خاطرنشان کرد: امروز به وجود آمدن کار گروه توسعه سواحل مکران در دولت جمهوری اسلامی ایران نیز یکی دیگر از دستاوردهای نیروی دریایی است.
امیر دریادار سیاری گفت: توسعه دیپلماسی دریایی از دیگر اقدامات و دستاوردهای نیروی دریایی در طول چند سال گذشته ایران است و همانطوری که مشاهده کردیم حضرت آقا اینگونه اقدامات و سفرهای دریایی ایران اسلامی را برای دیگر کشورها الهام بخش عنوان کردند.
وی به اهمیت نقش قدرت در ایجاد امنیت اشاره کرد و گفت: جایگاه جغرافیایی خلیج فارس بسیار اهمیت دارد و در صورتی که ما قدرتمند نباشیم و نتوانیم در این منطقه ایجاد امنیت نمایم و از منافع خود دفاع کنیم مورد طمع دیگر کشورها قرار خواهیم گرفت همچنان که در جنگ جهانی دوم به عنوان پل پیروزی بیگانگان مورد طمع قرار گرفتیم.
شایان ذکر است: در این نشست امیر دریادار دوم غلامرضا طحانی، معاون عملیات نیروی دریایی ارتش، دکتر محمود رضایی، قائم‌مقام مرکز مطالعات خلیج فارس، دکتر علیرضا محراب، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و دکتر سهراب اصغری، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور نیز به بحث و بررسی در خصوص اهمیت خلیج فارس و موقعیت ژئوپلیتیکی منطقه و راهکارهای بهره مندی از این ظرفیت در ابعاد و حوزه‌های گوناگون پرداختند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد