بر اساس آخرین آمار کرونا در ایران، در حال حاضر ۲۳۲ شهر کشور در وضع قرمز، ۱۱۷ شهر در وضع نارنجی و ۹۹ شهر در وضع زرد قرار دارند و متاسفانه روزانه در کشور بالغ بر ۲۰۰ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست می‌دهند.

با توجه به شرایطی که اکثر شهر‌های کشور در وضعیت قرمز قرار دارند، قرار است طبق برنامه ریزی‌های اعلام شده آزمون کارشناسی ارشد در تاریخ ۶ تا ۸ مرداد ماه در سراسر کشور برگزار شود؛ این در حالی است که در تاریخ ۱ مرداد ماه در اپلیکیشن ماسک، تعویق زمان برگزاری کارشناسی ارشد مطرح شد.

آمار بستری در چندین استان به بالاترین حد از ابتدای شیوع کرونا رسیده و احتمال دارد که بسیاری از شرکت‌کنندگان آزمون مبتلا باشند بدون آنکه بدانند. همچنین حضور صد‌ها نفر در فضای سرپوشیده و بدون تهویه مناسب برای چند ساعت حتی با وجود استفاده از ماسک و فاصله بین صندلی‌ها مخاطره آمیز است. بسیاری از داوطلبان در طول آزمون نگران خواهند بود و با شنیدن یک سرفه مضطرب خواهند شد. محل‌های تجمع از جمله درها، راهروها، سرویس‌های بهداشتی محل جدی انتقال ویروس خواهند بود.

 

این درحالی است که طی روز‌های گذشته فاطمه زرین آمیزی سخنگوی سازمان سنجش از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در موعد مقرر خبر داد و گفت: سازمان سنجش فعلا موظف است که آزمون کارشناسی ارشد را در دهه اول مرداد برگزار کند، چراکه تا این لحظه تصمیمی برای لغو این آزمون اتخاذ نشده است و البته هنوز نمی‌توان پیش بینی کرد که وضعیت شیوع کرونا در آن تاریخ به چه صورت خواهد بود.

او در ادامه بیان کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ بدون تعویق و تاخیر برگزار می شود.

زرین آمیز ی تصریح کرد: همچنین ۲۵ تیرماه نیز آزمون وکالت ۹۹ با رعایت پروتکل های بهداشتی در ۸۴ شهر کشور برگزار شد.

همچنین منصور غلامی وزیر علوم در این باره گفت: تنها زمانی آزمون‌های ملی ما لغو خواهند شد که ستاد ملی مقابله با کرونا دستوری برای این اقدام صادر کند. حتی سال گذشته نیز احتمال برگزاری کنکور در موعد مقرر ۵۰ درصد بود، ولی خوشبختانه این آزمون در همان تاریخ اعلام شده برگزار شد و هیچ نگرانی هم پیش نیامد.

او در ادامه بیان کرد: برای امسال نیز فکر می‌کنم اگر ستاد ملی مقابله با کرونا الزامی برای توقف برگزاری آزمون‌ها ایجاد نکند، ما این آزمون‌ها را به خوبی برگزار خواهیم کرد و مراقب سلامت داوطلبان نیز هستیم.

غلامی تاکید کرد: آزمون‌های ما در فضا و فاصله‌های مشخص برگزار می‌شود. ضمن اینکه ما تجربه خوبی از برگزاری این آزمون‌ها در سال گذشته نیز داریم و هیچ نگرانی برای برگزاری سالم آزمون‌های ارشد و سراسری نداریم و امیدواریم شرایط طوری نباشد که ستاد کرونا مانع برگزاری این آزمون‌ها شود.

وزیر علوم اظهار کرد: متاسفانه شرایط در سال گذشته نیز به گونه‌ای بود که برخی از داوطلبان آزمون‌های مختلف در مواقعی از سال تحت تاثیر یک جوی که ممکن است واقعی نباشد و تاثیری هم نداشته باشد قرار گرفتند، لذا ممکن بود آنگونه که باید و به خوبی درس خود را نخواندند و دچار مشکلاتی شدند؛ بنابراین داوطلبان امسال باید مراقبت کنند و تحت تاثیر این شرایط قرار نگیرند و ما نیز از باب مراقبت از سلامت آن‌ها تلاش زیادی خواهیم کرد.

برگزاری کنکور ارشد با طعم تلخ ویروس کرونا/ آیا کنکور ارشد به تعویق خواهد افتاد؟

به دلیل شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن افزایش هر روزه مبتلایان و شهر‌های قرمز در کشور و همچنین تعداد بالای شرکت کنندگان کنکور کارشناسی ارشد، ایجاد هر تجمعی موجب افزایش انتقال ویروس و تعداد مبتلایان می‌شود و سلامتی دانش پژوهان می‌شود. همچنین امکان حضور ویروس کرونا دلتا و پس از آن کرونا دلتا پلاس در کشور وجود دارد.

تنها چند روز بیشتر به برگزاری آزمون کارشناسی ارشد باقی نمانده است و داوطلبان همچنان منتظر یک تصمیم قطعی درباره برگزاری یا به تعویق افتادن زمان این آزمون هستند. با وجود اینکه سازمان سنجش معتقد است که در برگزاری تمامی آزمون‌های این سازمان پروتکل وشیوه نامه‌های بهداشتی به درستی رعایت می‌شود، انتظار می‌رود مسئولان مربوط به این امر به ویژه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا برای حفظ سلامتی داوطلبان و خانواده‌های آنان تصمیمی درست بگیرند.

برچسب ها : ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد