به گزارش میثاق نیوز، به نقل از اسپوتنیک، مقامات امنیت ملی آمریکا گفته‌اند دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور، اسرار فهرست «بکش یا اسیر کن» وزارت دفاع آمریکا را برای طالبان افشاکرده است.

در تاریخ ۲۶ فوریه (۱۰ اسفند)، آمریکا و طالبان توافق صلح طولانی مدت را در دوحه، قطر، امضا کردند. بر اساس این توافق آمریکا باید ۱۳ هزار نظامی خود را از افغانستان خارج و اولین مذاکرات داخلی افغانستانی را ۱۰ مارس (۲۰ اسفند) برقرار کند و ۵ هزار عضو طالبان را تا آن زمان آزاد کند.

مقامات امنیت ملی آمریکا از رئیس جمهور این کشور برای افشای اسرار فهرست «بکش یا اسیر کن» پنتاگون انتقاد کردند. از نظر آن‌ها رئیس جمهور پروتکل را نقض کرده است.

یک مقام ارشد وزارت دفاع گفت: «این تکان‌دهنده است که رئیس جمهور با این افراد درباره این فهرست صحبت کرده است. این یک افشای بزرگ از ما به رقیبی بود که هرگز از منافع خود برای صلح نگذشته است.»

بنابر گزارش‌ها، ترامپ با عبدالغنی برادر، یکی از رهبران اصلی طالبان، گفت‌وگوی تلفنی داشته است. او همچنین با امیر خان متقی، که در حمله‌هوایی آمریکا به طالبان مجروح شده بود، نیز صحبت کرده است.

فهرست «بکش یا اسیر کن» پنتاگون شامل سرکردگان، سرمایه‌داران، سازندگان بمب، حمل کنندگان سلاح در طالبان و القاعده می‌باشد.

به دنبال امضای توافق‌نامه صلح بین واشنگتن و طالبان، اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان، حکمی برای آزادی شماری از اعضای طالبان امضا کرد. این اقدام مقدمه‌ای برای برآورده کردن خواسته‌های این گروه قبل از شروع مذاکرات داخلی در افغانستان بود.

از سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۶) دولت آمریکا و طالبان در تلاش برای دستیابی به توافق صلح بودند که باعث می‌شد مشروط به آنکه افغانستان پناهگاه امنی برای تروریست‌ها نشود، نیرو‌های خارجی از افغانستان خارج شوند.

انتهای پیام/ 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد