تصمیم سئوال برانگیز وزارت‌ ارشاد در ارتباط با فتنه سال ۸۸

بر اساس اخبار منتشره در فضای مجازی، قرار است فیلم سینمایی «عصبانی نیستم» که به دلیل محتوای تحریف شده از فتنه‌ی ۸۸ و زدن اتهامات مختلف به نظام، بیش از چهار سال توقیف بوده در آستانه‌ی سالگرد حماسه‌ی ۹ دی اکران شود.

در این فیلم با استفاده از میزانسن‌های متعدد، تلاش شده تا رئیس جمهور سابق را مسبب تمام بدبختی‌های فعلی مردم نشان داده و به یاس و ناامیدی جوانان ایرانی بعد از حوادث سال ۸۸ پرداخته شود؛ همچنین این فیلم با زدن انواع برچسب‌ها به مذهبیون آنها را افرادی افراطی، بی‌سواد و تازه به دوران رسیده! معرفی و در صحنه های آخر فیلم (که احتمالاً در فیلم رفع توقیف شده سانسور شده‌) به کشته شدن های فراوان در آشوب‌های پس از انتخابات توسط نظام! و بیان دیالوگ‌های گل‌درشت (نشان دار) می‌پردازد که به بیننده القا می‌کند که ما (معترضین) می‌مانیم و آنها (نظام) باید بروند!.

در این میان اکران این فیلم که در جای‌ جای آن توهین به نظام و تحریف اغتشاشات سال ۸۸ به‌چشم می‌خورد در آستانه‌ سالگرد حماسه‌ نه‌دی و در حالی‌که مقام معظم رهبری فتنه را خط قرمز نظام دانسته اند، محل سئوال و تأمل جدی است چراکه این فیلم حاوی سیاه‌نمایی شدید نسبت به تحولات جامعه در سال ۸۸ بوده و حکایت یک دانشجوی ستاره دار اخراجی است که بنا دارد عصبانی نشود اما هر روز در جامعه وقایعی رخ می‌دهد که این دانشجو را عصبانی‌تر می‌کند؛به‌عنوان مثال قهرمان عصبانی این فیلم (نوید محمدزاده) به صورت کاملاً هدفمند بر سر قبر ندا آقا سلطان حاضر شده و برای او (و در حقیقت برای نظام) فاتحه! می‌خواند.

گفته می‌شود حداقل حدود ۲۰ دقیقه از فیلم به‌ویژه صحنه‌های پایانی فیلم برای رفع توقیف حذف شده است.

فیلم به کارگردانی رضا درمیشیان تهیه و در جشنواره فیلم فجر سال ۹۲ ارائه شد ولی به دلیل تحریف وقایع ۸۸ ابتدا توسط داوران! به‌عنوان فیلم برتر انتخاب و بازیگر اصلی آن (نوید محمدزاده) کاندید بهترین بازیگر شد اما با افشاگری رسانه‌های ارزشی و انقلابی، فیلم مذکور از جشنواره حذف شد البته بازیگران این فیلم ‌(باران کوثری و نوید محمدزاده) در وقایع سال ۸۸ جزو افراد مخالف و هم‌سو با فتنه‌گران سبز بودند.

شایان ذکر است علاوه بر فیلم «عصبانی نیستم»، فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» نیز به کارگردانی محسن امیریوسفی دقیقاً با مضمون تحریف وقایع ۸۸ تهیه و به جشنواره سال ۹۱ عرضه شد ولی این فیلم هم در روزهای پایانی جشنواره توقیف شد. این فیلم نیز همچون فیلم «عصبانی نیستم» در عهد وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی! رفع توقیف شده است.

ملاحظه: حجت‌الاسلام سیدصادق طباطبایی‌نژاد عضو کمیسیون فرهنگی درباره اکران احتمالی  فیلم “عصبانی نیستم” اظهار داشت: در جلسه کمیسیون فرهنگی درباره این فیلم بحث‌هایی صورت گرفت و آقای پژمان‌فر (نایب رئیس کمیسیون) بر این مسئله تأکید داشتند که این فیلم به هیچ‌عنوان قابلیت اکران ندارد. البته نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اینست که فیلم سینمایی “عصبانی نیستم”به دور از ارزش هاست و نباید در معرض دید عموم قرار گیرد (اما) حقیقتا برخی فیلم‌هایی که اکران می‌شود به هیچ وجه مناسب نیست. وی در ادامه افزود: به نظر می‌رسد که فیلم “عصبانی نیستم” قابلیت اکران ندارد، علیرغم مخالفت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اکران این فیلم، تاکنون تصمیمی مبنی بر جلوگیری از پخش این فیلم صورت نگرفته است.

آنچه در ارتباط با اقدامات مشکوک و تأمل برانگیز در صحنه های فرهنگی قابل توجه است، متاسفانه نبود اهتمام جدّی از سوی دستگاههای نظارتی در برخورد با عوامل آشکار و پنهان تهاجم فرهنگی و تخطئه نظام مقدس جمهوری اسلامی با سوءاستفاده از هنر و فرهنگ است که اثرات آن پایدار و عمیق خواهد بود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد